svētdiena, 2014. gada 19. janvāris

Vilnim Salakam - 75

Īsumā par Vilni Salaku 

«Svarīgi ir aizkustināt cilvēka dvēseli, bet līdzekļus katrs izvēlas savus...» Vilnis Salaks

Vilnis Salaks dzimis 1939.gada 18.janvārī Rīgā diriģenta, koklētāja un komponista Artūra Salaka ģimenē. Viļņa bērnība pagāja Valmieras pilsētiņā, kurā pirmās apmācības viņš saņēma ģimenē un kurā ieguva vidējo izglītību.

14 gadu vecumā jauneklis pārcēlās uz Rīgu, kur drīz pēc ierašanās uzrakstīja savu pirmo profesionālo skaņdarbu — šūpuļdziesmu klavierēm. Mācījies gan Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā, gan Jāzepa Vītola Valsts konservatorijā. Pēc mācībām zināšanas papildinājis dažādos kursos, arī ārpus Latvijas. Vēl 2003. gadā ieguvis maģistra grādu mūzikā.

Vēlāk 45 gaus nostrādājis Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā kā kompozīcijas un teroētisko priekšmetu pegagods un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā kā docents. Kopš 1985. gada viņš ir Komponistu savienības biedrs.

No 1964.gada piedalījies ap 1500 koncertos Latvijā un ārpus tās – Lietuvā, Igaunijā, Krievijā, vadīdams vīru vokālo kvartetu «Vecrīga» (ap 1200 koncerti) un VEF Kultūras pils u.c. vokālos ansambļus, saņemdams ap 30 goda rakstus un diplomus konkursos.

Vilnis Salaks par savu daiļradi ir saņēmis balvas, diplomus, tostarp pateicību no valsts prezidenta.

Nopublicēti 105 Viļņa Salaka sarakstītie skaņdarbu krājumi. Īpaši daudz to it viņa mīļotajai koklei - tie apkopoti vairāk kā 10 sējumos.

Komponistam ir 4 simfonijas, 2 simfoniskās poēmas, 5 koncerti, svītas, skaņdarbi visiem simfoniskā orķestra instrumentiem. 

Devies folkloras ekspedīcijās, savācot ap 150 latviešu tautasdziesmu melodiju, uzrakstīti pāri par 1400 skaņdarbu.

Vadījis daudzus vokālos ansambļus, piemēram VEF Kultūras pils vīru vokālo ansambli (kopš 1964. gada līdz šodienai), vīru vokālo kvartetu Vecrīga (dibinājis 1974) un citus.

Viļņa Salaka tēvam bija 8 bērni no divām sievām un daudz mazbērnu. Vispazīstamākais ir Vilnis Salaks, kurš kļuva par komponistu – folkloristu un kokles speciālistu.

Ar darbīgo mūziķi kopā ir arī viņam uzticamie tuvinieki – sieva, 3 dēli un pusbrāļa Ulda pēcteči. Tur pazīstamais no Venecuēlas Latvijā pārbraukušais pianists metodiķis Renē (Reinis) Salaks, Viļņa vecākā māsa – pianiste Ausma Dzintare, viņas dēls – pazīstamais latviešu estrādes mūziķis un komponists Raimonds Macats. Tāpat arī jaunākā māsa – Siguldas klavierspēles pedagoģe Ilga Jakoba ar saviem diviem dēliem - pūtējmūzikas speciālistiem. Ir vēl daudzi citi talantīgajai Salaku dzimtai piederīgi Viļņa Salaka radinieki – mūziķi, ārsti, skolotāji, citu specialitāšu enerģiskie un darbīgie, radošā spara pārpilnie, nu jau trešās – ceturtās paaudzes vecā Artūra Salaka cilmes zaru un atzaru cilvēciskie sažuburojumi.

Biogrāfija un foto - no http://salaks.lv/

http://www.diena.lv/kd/muzika/vilnis-salaks-divos-plasos-koncertos-svin-75-jubileju-14040532

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru