Dzīvesziņas skola


PIEDZĪVOT LATVISKO! 

"Dzīvesziņas skolas" vasaras braucienu cikls 2017


"Dzīvesziņas skolā" šovasar tevi sagaida divi aizraujoši braucieni pa Latviju - viens uz Kurzemi, otrs uz Latgali. Braucienu laikā tiksimies ar 
seno arodu meistariem, latviskā mantojuma kopējiem, novada tradīciju zinātājiem un daudziem citiem Latvijas ļaudīm, lai visi kopā ar jaunām sajūtām izbaudītu mūsu zemes krāšņumu un piedzīvotu latvisko!

Otrais brauciens: 11. - 13. augusts, Latgale. Dalībnieku grupa ir nokomplektēta!
Maršruts: Rīga - Īdeņa - Gaigalava - Adamova - Ludza - Dagda - Malta - Līvāni - Lokstene
!!! Atvainojiet, grupa Latgales braucienam ir nokomplektēta.
Par papildus iespējām pievienoties braucienam, sazinies ar brauciena koordinatori Antru - t.26238994, e-pasts: antrabalode03@gmail.com


Transports: 17-vietīgs autobuss (Neatliec pieteikšanos uz pēdējo brīdi!)
Nakšņošana: 1.nakts: Verēmu pagasta viesu namā “Azarkrosti” pie Adamovas ezera, pieejamas vienvietīgas un divguļamas gultas, matrači. 2.nakts: Rožupes pagasta atpūtas kompleksā “Krasti” pie Dubnas upes, 
pieejamas vienvietīgas un divguļamas gultas. Būs pieejama arī gultasveļa.
Līdzi jāņem: piemērots apģērbs un apavi pastaigām dabā, dvielis, peldlietas

Dalības maksa: 75 EUR 
Maksā iekļauts: transporta izdevumi (30Eur), nakšņošana (2x10Eur, 2 naktis), muzeju ieejas maksas, ekskursijas ar degustācijām, kopīgās ēdināšanas reizes (25Eur). Bērniem, skolniekiem iespējams piemērot atlaides.

Dalības maksa jāveic ar pārskaitījumu līdz 8. augustam.

REKVIZĪTI: Biedrība "Latviešu nacionālistu klubs"
Reģ.Nr.: LV
40008016993
Swedbank, konts: LV43HABA000140J039985
Mērķis: par dalību „Dzīvesziņas skolas" braucienā, vārds, uzvārds

Droši raksti vai zvani, ja tev ir kādi jautājumi.
Kontakti: 
Antra: 26238994, Anna: 22495916
E-pasts: antrabalode03@gmail.com (Antra) vai palelione@gmail.com (Anna)

Piesakies, dalies ziņā ar citiem un tiekamies! 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Pirmais brauciens: 10. - 11. jūnijs, Kurzeme. PIETEIKŠANĀS līdz 5. jūnijam!
Maršruts: Rīga - Džūkste - Sabile - Talsi - Pitrags - Kolka - Engure - Rīga
Pilna programma pieejama šeit (PDF formātā)

PIETEIKŠANĀS ANKETA (pēc aizpildīšanas nospied pogu "Iesniegt/Submit")


Transports:
 20-vietīgs autobuss (
Neatliec pieteikšanos uz pēdējo brīdi!)
Nakšņošana: Talsu novada "Birzēs". Mājā istabās ir pieejamas vairākas gultasvietas, pārējiem būs iespēja gulēt kopējā telpā uz matracīšiem vai teltīs.
Dalības maksa: 50 EUR 
Maksā iekļauts: transporta izdevumi, ekskursijas ar degustācijām, ēdināšana. Nakšņošana - bez maksas. Bērniem iespējams piemērot atlaides (rakstiet, vienosimies).

Dalības maksa jāveic ar pārskaitījumu līdz 5. jūnijam.

REKVIZĪTI: Biedrība "Latviešu nacionālistu klubs"
Reģ.Nr.: LV
40008016993
Swedbank, konts: LV43HABA000140J039985
Mērķis: par dalību „Dzīvesziņas skolas" braucienā, vārds, uzvārds

Kontakti: 
Antra: 26238994, Anna: 22495916
E-pasts: antrabalode03@gmail.com (Antra) vai palelione@gmail.com (Anna)


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

"Dzīvesziņas skola" tās ir praktiskās nodarbības, vieslekcijas un vasaras nometnes, kas notiek dažādos Latvijas novados, sarunu vakari un tikšanās ar dievturiem, zinātniekiem un praktiķiem, sava amata un nozares meistariem. 
Aktuālā informācija par "Dzīvesziņas skolas" notikumiem pieejama dievturi.blogspot.com lapas sadaļā JAUNUMI. Lapas kreisajā malā vari pieteikties Jaunumu saņemšanai arī savā e-pastā.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Atskats uz "DZĪVESZIŅAS SKOLAS" vasaras nometni 2016DZĪVESZIŅAS SKOLAS astotā vasaras nometne, ko organizēja Latvijas Dievturu Sadraudze sadarbībā ar biedrību Latviešu nacionālistu klubs, norisinājās no 2016. gada 11. - 14. augustam ļoti īpašā vietā - Pļaviņu novada Klintaines pagastā, kur uz nelielas salas Daugavā, pavisam nesen tapusi jaunā LOKSTENES svētnīca. Un arī šī gada nometnes tēma bija izvēlēta īpaša, vietai atbilstoša – SVĒTNĪCA un LATVISKIE RITUĀLI.
Par nometnes norisi un to, kā mums šogad gāja, lasi Dzīvesziņas skolas mājas lapā >>>

Nometnes foto galeriju skaties šeit >>>

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Par mums: Ciemos "DZĪVESZIŅAS SKOLAS" vasaras nometnē Liepsalās


Folkloras kopa "Urgas" pašā augusta vidū ciemojās Dzīvesziņas skolas vasaras nometnē, kura notika uz salas pie SIA Liepkalni maiznīcas. Pirmoreiz bijām šajā neparastajā vietā, ko daži sauc par Dieva sētu. Tā ir Liepkalnu saimnieka Dagņa Čākura ideja. Nu tā tiek īstenota dzīvē. Šajā vietā jau ir bijušas dažas kāzu norises... ari krustabas latviskā garā.
Mēs kuplinājām nometnes vakara pasākumu ar dejām un dziesmām. Pirms tam noklausījāmies dejas skolotāja, dejas pētnieka un tradicionālo pasākumu vadītāja Ernesta Spīča lekciju par dejas rituāliem godos, krusta dejām.
Vakars beidzās ar sirsnīgu šķiršanos un zvaigznēm debesīs...

Rakstu portālā koknese.lv un foto galeriju skaties šeit >>> 

Inguna Žogota (t.26575499)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


VASARAS NOMETNE "DZĪVESZIŅAS SKOLA" 2016. Piesakies!"Dzīvesziņas skolas" astotā vasaras nometne norisināsies no 11. - 14. augustam jaunuzbūvētajā svētnīcā Pļaviņu novada "Liepsalās".
Šī gada nometnes tēma: Svētnīca un latviskie rituāli.
Tāpat kā citus gadus, arī šogad pulcēsimies visi kopā, lai četru dienu garumā apgūtu jaunas zināšanas un prasmes, dalītos savā pieredzē, savstarpēji iepazītos, kopīgi muzicētu un atpūstos.
Šobrīd jau zināma aptuvenā nometnes programma un lektori.
Vairāk par nometni, dalības iespējām, lektoriem un pieteikšanos meklē nometnes mājas lapā: http://dziveszinasskola.weebly.com/
Piesakies, dalies ziņā un aicini citus! Tiekamies!  PIETEIKTIES >>>

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~Atskats uz "DZĪVESZIŅAS SKOLAS" vasaras nometni 2015
DZĪVESZIŅAS SKOLAS septītā vasaras nometne, ko organizēja Latviskās dzīvesziņas centrs ZALTIS un Latvijas Dievturu Sadraudze sadarbībā ar biedrību Latviešu nacionālistu klubs, norisinājās no 2015. gada 6. - 9. augustam Limbažu novada lauku sētā PURMAĻI. Šī gada nometnes tēma - DAIĻĀ LATVJU SĒTA. PRAKTISKĀ LATVJU SĒTA. ENERĢĒTISKĀ LATVJU SĒTA. 
Par nometnes norisi un to, kā mums gāja, lasi Dzīvesziņas skolas mājas lapā >>>
Nometnes foto galeriju skaties šeit >>>

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


VASARAS NOMETNE "DZĪVESZIŅAS SKOLA" 2015. Piedalies!"Dzīvesziņas skolas" septītā vasaras nometne norisināsies no 6. - 9. augustam Limbažu novada lauku sētā PURMAĻI.
Šī gada nometnes tēma - Daiļā Latvju sēta. Praktiskā Latvju sēta. Enerģētiskā Latvju sēta. 
"Dzīvesziņas skola" ir atvērta visu vecumu tradicionālās kultūras, latviskās dzīvesziņas un dievturības interesentiem - gan lieliem, gan maziem. Pulcēsimies visi kopā pašā vasaras plaukumā, lai četru dienu garumā apgūtu jaunas zināšanas un prasmes, dalītos savā pieredzē, savstarpēji sapazītos, kopīgi muzicētu un atpūstos pie dabas latviskā lauku sētā.

"Dzīvesziņas skolas" vasaras nometni organizē Latviskās dzīvesziņas centrs “ZALTIS” sadarbībā ar biedrību "Latviešu nacionālistu klubs" un tradīciju kopu "Pērkonieši".
Vairāk par nometni, dalības iespējām, lektoriem un pieteikšanos meklē nometnes mājas lapā: http://dziveszinasskola.weebly.com/
Piesakies, dalies ziņā un aicini citus! Tiekamies!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Atskats uz "DZĪVESZIŅAS SKOLAS" vasaras nometni 2014


DZĪVESZIŅAS SKOLAS sestā vasaras nometne, ko organizēja Latviskās dzīvesziņas centrs ZALTIS un Latvijas Dievturu Sadraudze sadarbībā ar biedrību Latviešu nacionālistu klubs, no 2014. gada 7. - 10. augustam Priekuļu novada Veselavas pagastā, zemnieku saimniecībā „Brīvnieki”, ir aizritējusi. 
Šī gada nometnes tēma bija - ES SEVI APZINOS. 

Nometnē Valdis Celms vadīja lekcija par dienas simboliem - Dievu, Laimu, Māru, stāstīja, kā uzturēt attiecības ar viņiem ikdienā, par Dainu tikumiem, kā uzturēt gaišu skatījumu ņemot vērā apkārt notiekošo. Regīna Valtenberga dalījās ar zināšanām par seno baltu attieksmi pret laiku, seno kalendāru un laika skaitīšanu, pareģošanu. Pieredzes stāstā par Liepsalu projektu, tā simbolisko izkārtojumu, pamatprincipiem ģimenes svētvietas iekārtojumam telpās un ārā stāstīja dizaineris Andrejs Broks un dievturis Ivo Rubīns. Savukārt Latvijas Aizsargu organizācijas vadītājs Aksels Kaimiņš visus aicināja uz diskusiju par sevis un savu vērtību aizsargāšana. Lustīga sadziedāšanās un latvju danču dejošana izvērtās kopā ar Madonas folkloras kopu "Vērtumnieki". 
Pirtnieks Ziedonis Kārkliņš nometnes dalībniekus iepazīstināja ar to, kāda enerģētika slēpjas Baltu zīmēs un kā zīmes iedarbojas uz cilvēku, pastāstīja par ūdens un augu enerģiju mijiedarbību, par pirti - seno dziedniecības avotu. Vēlāk katrs pēc paša vēlēšanās varēja doties uz Ziedoņa vadīto svešās enerģijas nomazgāšanas rituālu "Brīvnieku" ezerā. 
Izzinoša bija ekskursija pa zemnieku saimniecības apkārtni un lielo mežu, kur meklējām kokā izgrebtās putnu un zīmju skulptūras. Devāmies arī garākā ekskursijā uz Raunas Staburagu un Veselavas apkārtnes skaistākajām vietām. 
Aizkustinošs bija Māras daudzinājuma rituāls, kur kopā ar Vītolu ģimeni dziedājām dziesmas, kūrām uguni, daudzinājām Dievu, Māru, Laimu, ziedojām ugunij pašu sagatavotās veltes, jutāmies vienoti gan ar dabu, gan viens ar otru.
Nometnes noslēgumā neizpalika arī krāšņais Jauno labiešu uzņemšanas rituāls dievturos.

Paldies visiem par dalību nometnē! Paldies saimniekiem par vietas atvēlēšanu un iespēju pabūt "Brīvniekos", lektoriem, dziedātājiem, spēlētājiem, klausītājiem, diskutētājiem un visiem labajiem rūķīšiem, kas palīdzēja, lai arī šogad taptu nometne. Paldies par šīm kopā pavadītajām dienām!

Fotogrāfijas no nometnes atradīsiet šeit >>> un nometnes mājas lapā šeit >>> 

Anna Palelione, nometnes darba grupas dalībniece

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


VASARAS NOMETNE "DZĪVESZIŅAS SKOLA" 2014. Nāc pulkā!


"Dzīvesziņas skolas" sestā vasaras nometne norisināsies no 7. - 10. augustam Priekuļu novada Veselavas pagastā - zemnieku saimniecībā „Brīvnieki” - vietā, kur notika pirmā nometne. 
Šī gada nometnes tēma - ES SEVI APZINOS. 
Nometni organizē Latviskās Dzīvesziņas centrs “ZALTIS” sadarbībā ar Latviešu nacionālistu klubu un tradīciju kopu "Pērkonieši". Lai pieteiktos, dalība minētajās organizācijās nav obligāta. Visas nodarbības norisināsies brīvā dabā. Paredzētas arī atsevišķas nodarbības bērniem. 
Simboli, rituāli un to nozīme mūsu dzīvē. Radošas un sportiskas aktivitātes. Māras daudzinājums. Lekcijas un diskusijas. Darbnīcas. Dziesmu un danču vakari. Atpūta pie dabas. Jauni draugi un domubiedri. 

Vairāk par nometni, dalības iespējām, lektoriem un pieteikšanos lasi šeit >>>


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


"DZĪVESZIŅAS SKOLAS" vasaras nometne 2013 Atē noslēgusiesDZĪVESZIŅAS SKOLAS piektā vasaras nometne, ko organizēja Latviskās dzīvesziņas centrs ZALTIS un Latvijas Dievturu Sadraudze sadarbībā ar biedrību Latviešu nacionālistu klubs, norisinājās no 2013. gada 8. - 11. augustam Alūksnes novada Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā. Šī gada nometnes tēma bija - NO MĪĻĀS MĀRAS ZEMES PASAULĒ. 
Nometnes foto galeriju skaties šeit >>> 
Guntas Saules fotoalbūmu skaties šeit >>> 


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


VASARAS NOMETNE "DZĪVESZIŅAS SKOLA" 2013. Mīļās Māras pagalmā."Dzīvesziņas skolas" piektā vasaras skola - nometne norisināsies no 8. līdz 11. augustam Kalncempju pagasta Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā. Kopā sabrauks dažādu Latvijas novadu ļaudis, lai stiprinātos latviskās dzīvesziņas un dievturības zinībās. Arī lai iepazītu
muzeja vākumu, vietējās tradīcijas, amatniecību un apkārtnes senvietas. Protams, arī tālab lai rastu domubiedrus, atpūstos, sadraudzētos, kopīgi padziedātu, padejotu, dalītos, pilnveidotos un stiprinātos jau zināmajā un uzzinātu par līdz šim nepazīstamo un nezināmo.
Latviskās Dzīvesziņas centrs ZALTIS šo Vasaras skolu rīko īpašā sadarbībā ar Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzeju, Latvijas Dievtuŗu sadraudzi un Latviešu nacionālistu klubu. Šāda veida nometnes – Dzīvesziņas Vasaras skolas - notiek jau ceturto gadu tādā vai citādā veidolā ik gadu citā Latvijas novadā un ar mazliet citu koptēmu. Šī gada lielā un svarīgā tēma ir Māra, vieliskās pasaules, auglības, veselības un ražas pārvaldītāja. Runāsim gan par to, kas ieraugāms un notiek Mīļās Māras pagalmā, kam būs veltīta piektdiena, gan arī par to, ko no šī pagalma var ieraudzīt lūkojoties tālāk pasaulē un pat debesu jumā.
Mūsu nometnēs allaž ir svarīgs gan vietējo ļaužu, gan pašu nometnes dalībnieku, gan atbraukušo lektoru un pētnieku devums –priekšlasījumi un dažādie vēstījumi, gan meistari un skolotāji, kuri rosina un veido iemaņas praktiskos darbos. Tālab piektdien klausīsimies etnogrāfes Indras Čeksteres stāstījumu par maizi – tās tapšanu, simbolisko un ikdienas nozīmi, sestdienas rītā dievtures Marutas Votikus-Lūkinas atziņas par Dievturību ikdienā, ģimenē un pievakarēbaltu zīmju pētnieka un praktiķa Latvijas Dievtuŗu sadraudzes dižvadoņa Valda Celma priekšlasījumu par tēmu „Dievturība 21.gadsimtā”.

Piektdienas rīta pusi veltīsim Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzeja piedāvāto iespēju izzināšanai un iepazīšanai – šeit sagaidām iepazīšanos arī ar vietējiem amatniekiem, meistariem, dažādu seno un mūsdienās svarīgo amatu un prasmju kopējiem – ceram satikt gan maizes cepējus, gan klūdziņu pinējus, gan gardum gardā medus vācējus, gan vēl citus Alūksnes novada čaklos ļaudis, sarīkojot nelielu vietējo ražojumu un prasmju tirdziņu. Varbūt kāds meistars šeit sev atrod pircēju, vel cits – uzcītīgu audzēkni vai sadarbības partneri. Tāpat arī piektdien līdzdarbosimies dabas dziednieces Sandras Iubules iecerētajā praktiskajā nodarbībā - zālīšu vākšanā - izejot pļavā. Sestdien veselu pēcpusdienu esam iecerējuši veltīt sarunām un dažādu priekšstatu izklāstam par gadskārtām un laika skaitīšanas sistēmu senajā baltu pasaules redzējumā. Šai kopsarunā iesaistīsies gan kalendāra un laikskaites pētnieki Valdis Celms, Ivo Rubīns un Gunta Saule, gan arī astronome Irēna Pundure un arhitekte Ināra Heinrihsone. 
Tikpat svarīgs būs tas, ko mēs uzzināsim sadarbojoties ar Ziemeru folkloras kopu, kuŗa piedalīsies piektdienas vakarā, 8. augustā notiekošajā Māras daudzinājumā. Ziemerieši solījuši iepazīstināt ar kaut nelielu daļu no sava bagātā, tuvējā apkaimē, Malienā, pierakstītā un apzinātā folkloras krājuma. Tāpat esam iecerējuši kādu laiku pabūt tuvās apkārtnes svētvietās un citās senvietās.
Ikgadējo Vasaras nometņu svarīga norise ir arī jauno dievtuŗu uzņemšana sadraudzē, kas iecerēta svētdienas priekšpusdienā. To vadīs Valdis Celms un Tradīciju kopa Pērkonieši, iesaistot arī pārējos nometnes dalībniekus.
Uz Nometnes nodarbībām, nopērkot muzeja ieejas biļeti, tiek aicināti arī vietējie ļaudis.
Mēs ceram Atē uz labu un saulainu laiku, uz radoši un koši, tradīcijā iedvesmoti pavadītu nedēļas nogali. Uz tikšanos Atē!

Plašāku informāciju par nometnes norisi var iegūt zvanot Guntai Saulei - 28846708, vai rakstot epastu: saulegunta@gmail.com.
NORISES VIETA: Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejs, „Ates dzirnavas”, Annas pagasts, Alūksnes novads
NORISES LAIKS: 8.-11.08.2013.
PAPILDUS INFORMĀCIJA:
T: (+371) 26 563597
E: atesmuzejs@aluksne.lv
Preses materiālu sagatavoja: Ina Rubene, T: (+371) 26 563597


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


DZĪVESZIŅAS SKOLAS lekcija - Par megalītiem pasaulē un Latvijā


Latviskās dzīvesziņas centrs “ZALTIS” sadarbībā ar RLB Folkloras komisiju aicina uz Valda Segliņa lekciju "Par megalītiem pasaulē un Latvijā". 
Laiks: 2013. gada 7. maijs, plskt. 18:00
Vieta: Rīgas Latviešu biedrības nama Kamīna zāle, Merķeļa iela 13, Rīga
Dalības maksa: 1Ls, RLB biedriem - 1Ls
Pasākuma laikā būs LU Akadēmiskā apgāda grāmatu tirdziņš!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Latviskās Dzīvesziņas centra ZALTIS rīkotās Dzīvesziņas skolas nodarbības norisinās laikā no septembŗa līdz maijam. Sarunu un tikšanos vakaros otrdienās  plkst. 18:00-20.00 LATVIJAS KARA MUZEJĀ tiek skartas visadažādākās ar dievturību saistītās tēmas. Vēstītāju vidū ir gan dievturi, gan arī zinātnieki un praktiķi, sava amata un nozares meistari, kas paši nav dievturi, bet spēj dot zināšanas par savu jomu - vēsturi, filosofiju, māklsu, citam dzīvē nepieciešamām prasmēm un zināšanāsm un ir noderīgas jebkuŗam latvietim, dievturiģa ceļa gājejam un latviskā Dieva Padoma izzinātajam. Tās ir atvērtas nodarbības ikvienam interesentam, neatkarīgi no viņa reliģiskās pārliecības un garīgā ceļa ievirzes, un pasaules skata un redzējuma. Tās palīdz saprast gan Dainu filosofiju, gan citas mūsu senās un mūžīgās zināšanas un dod sapartni un pieredzi latviskajā dzīvesziņā. Protams, dievturības redzējums un pasaules skatījums no dievturīgā skatu punkta paliek kā pamats ikvienai tikšanās reizei.

Dzīvesziņas skolas nodarbības notiek arī Limbažos (par to var sazināties ar Mežu Robertu - 29214946 vai e-pastā: robertskv@tvnet.lv).

Vasaras sezonā notiek vairākas Vasaras skolas un nometnes dažādās Latvijas vietās. Par to norises vietām un laikiem iesakām sekot ziņām LDS e-dienaslapā sadaļā Jaunumi - dievturi.blogspot.com

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Atskats uz "DZĪVESZIŅAS SKOLAS" vasaras nometni 2012

Latvijas Dievturu sadraudze (LDS) sadarbībā ar Latviešu nacionālistu klubu savu Dzīvesziņas šīs vasaras skolu-nometni rīkoja kempingā „Nabīte” Kuldīgas novadā, Padures pagastā, Lielā Nabas ezera krastā no 16. līdz 19. augustam. Uz nometni sabrauca gan lieli, gan mazi, lai visi kopā četru dienu garumā iepazītos, apgūtu jaunas zināšanas un iemaņas vai vienkārši atpūstos pie dabas. Šī gada vasaras skolas vienojošā tēma bija SADERĪBA – DABĀ, DZIMTĀ, TAUTĀ.


Un tā arī notika – mēs to piedzīvojām. Bijām vienoti ar dabu: Lielo Nabas ezeru, kas kā mainīga glezna jebkurā diennakts laikā veldzēja mūsu pilsētā dažkārt izslāpušās dvēseles. Varējām klusi pasēdēt uz liela sola un vērties ūdenī, tālumā, pāri…, varējām peldēties un pat braukt ar ūdensriteņiem; bijām vienoti ar mežu, kas mums jau pirmajā dienā neliedza ne čiekurus, ne zariņus, ne ķērpjus un stiebrus, lai mēs kopīgi izveidotu skaistu augu mandalu kā saulīti, lai, atklājot nometni, katrs būtu tai pienesis pa devumam no meža; vienoti ar miglu un rasu, kas pārklāja taciņas, pļavas un mājiņas, lai ar rīta sauli paceltos debesīs un ļautu mums izbrīnā lūkoties pa mājiņas logu vai brist rasā uz dušas telpu - sak, kā tad tā- tikko bija bieza migla, bet nu saule rotā; vienoti ar zemi, kad pēc pirts baudas, guļot vēsā zālē, lūkojies debesīs un jūti, kā spēks atgriežas tevī un tu kļūsti vienots ar zemi un debesīm... Bet katram jau būs savas sajūtas un atmiņas - īpaši tiem, kas cēlās agri un kopā ar Agri Vanagu vingroja vai vēlāk ar Andu Ābeli dziedāja, vai kopā ar saviem mazajiem bērneļiem spēlējās laukumā ar dažnedažādām no dabas materiāliem veidotām „sporta ierīcēm”, vai vienkārši atpūtās, kā paši vēlējās, vai visu skaisto, nebeidzamo dabas un mūsu darbības plūsmu fiksēja fotokamerās.  

Bet līdztekus tam bija lekcijas, pārrunas, diskusijas, kur katrs varēja izteikt savu viedokli, veidojot šo daudzveidīgo kopību. Katrai dienai bija sava virstēma: Es dabas daļa – Es sevi apzinos, Tradīcijas pār deviņi novadiņi, Es un mēs – saimnieki savā zemē, kas īstenojās konkrētās uzstāšanās, aktivitātēs, pārrunās: „Latviskā dzīvesziņa mūsdienu pasaulē”- Valdis Celms, diskusija ” Latviskā dzīvesziņa un Latviešu dvēsele: īpašais un kopīgais”– psihoterapeits Guntis Kalnietis, „Latviskā filozofija, meditācijas prakse, latviskā joga Sateka”- Agris Vanags, „Pirts rituāls”- tā garīgi sakārtojošā un fiziski atjaunojošā būtība - Ziedonis Kārkliņš, Sadarbība - līdzdalība - saziņa. „Es - pāris- komanda. Labā daudzināšana - sabiedrisko attiecību pamats”- Iveta Mazūre, „Saskaņas radīšana, savienojot materiālo un garīgo pasaules uzskatu”- personīgās pieredzes, ārsta un pirts zinātāja prakses atziņas - Juris Batņa.
Kur vēl tradicionālās rotaļas un spēles bērniem - Antra Balode, sveču izgatavošana ar latvju rakstiem un zīmēm un citas radošās darbnīcas - Talantu pilsēta, kempinga saimnieces Ineses Burdīginas stunda, kad iepazinām kempinga attīstības vēsturi un pat uzzinājām par 28 zivju sugām, vakarēšana pie ugunskura, saderības rituāls - Valdis un Antra, novada dabas objektu apskate - Tigas pilskalns un citi dabas objekti, teikas un stāsti vietējās gides Alises Volanskas vadībā, kad kāpām gan pilskalnos, gan bridām pa brikšņiem, gan klausījāmies šodienas rīmes par vietējām slavenībām. Bija ko turēt. 


Un, protams, neiztrūkstoši sakrālais rituāls, kad Sadraudzē uzņemam jaunus biedrus - Valdis Celms, Andrejs Broks. Tas vienmēr ir satraukuma un mazliet neziņas pilns, jo jāizrīko brīvā dabā nometnes laikā, kad pašiem vien jāizvērtē un jāiekārto gan vieta, gan jāizveido norise. Bet šogad jo īpaši, jo priekšpēdējā dienā mainījām nometnes vietu - pārbraucām uz citu kempingu, un īsā laikā bija jāizveido rituāla vieta. Tad nu Valdis ar Andreju devās dabā, ieklausoties un ieskatoties, iztēlojoties un reāli noguldot zāli un izveidojot laukumu, un pušķojot ugunskura vietu, kur uzņemt jaunos. Zeme, gaiss, uguns un ūdens bija klātesošas stihijas, kas pastiprināja Valda Celma vārdu spēku un nozīmi, ļaujot katram rituāla dalībniekam būt savās sajūtās un emocijās, tomēr vienotiem ar visu notiekošo un apkārtējo. Tā no karoga pacelšanas, uguns iekuršanas nometnes atklāšanā, līdz tā nolaišanai un pēdējiem sveicieniem gan tās dienas jubilāram, gan visiem atvadoties, jutāmies VIENOTI ZEM DABAS LIELĀ KUPOLA, LIELAJOS UN MAZAJOS, PERSONĪGAJOS UN KOPUS RITOS. Jutāmies saderīgi ar sevi un citiem. Līdz citai nometnei - skolai! Paldies kempinga saimniecei Inesei un mūsu ēdinātājiem „Saules ielejai”. Paldies visiem, kas piedalījās un veidoja to atmosfēru un gaisotni, ko saucam par kopību un saderību. Organizētājiem palika visi Jūsu labie ieteikumi, ko izteicāt nodarbībās un ko tie centīsies pēc iespējas īstenot citu gadu, iesaistot arī mūs. 

Bet man uz galda ir katra veidots ziediņš no pēdējās nodarbības ar laba vēlējumiem katram sev un mums visiem: „Priekā! Runas ir garas, darbs ir īss, no darba varas liktens trīs! Daudz baltu dieniņu! Ķermeņa un gara stiprumu, mani mīļie! Esi laimīgs! Ieskaties un ieklausies bērnos! Dzīvojam mīlestībā! Dari pats! Esi harmonija! Visi man labi bija, ja es pati laba biju. Visi man ienaidnieki, ja es naida cēlājiņa. Lai visiem patīkams nometnes nobeigums, ko pavadītu saules stari! Cum Deo! (Ar Dievu!) Mīlestību, mieru, sapratni! Nomest lepnumu un augstprātību! Esiet veiksmīgi! Vienmēr paliec Tu pats! Lai pietiek dažādu krāsu, ar ko izkrāsot latviskos rakstus un katram savu dvēselīti! Lai brīnišķīga Tev šī diena! Lai mēs spējam saklausīt sevi! Izbaudiet mirkli ikdienā! Esi pats!”

Nometnes 
foto galeriju skaties šeit >>>
Nometnes foto galeriju no Loretas Brokas skaties šeit >>

Iveta Mazūre, LDS

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Atskats uz "DZĪVESZIŅAS SKOLAS" vasaras nometni 2011

 


Tāds labs kopā būšanas veids - dzīvesziņas nometne. Ļaudis sabrauc, satiekas, nometinās kādā jaukā Latvijas vietā, lai vairākas dienas vienlaikus piedalītos, klausītos, darbotos, izjustu, uzzinātu, līdzspriestu, izmēģinātu, līdzdomātu, baudītu, vērotu sev iepriekš jau zināmo, kā arī gluži jaunas lietas no pasaules daudzveidīgā raksta. Ieritētu kādā kopuskamolā, nezaudējot katram sava dzīpara krāsu.

Šoreiz Valdis Celms, Latvijas Dievturu sadraudzes dižvadonis, un Antra Balode, nometnes rīkotāja no Latviešu Nacionālistu kluba, mūs, pamīšus vairāk kā 80 cilvēkus, pulcēja Limbažu pusē viesu mājā Meža salas (saimnieki Linda Bēce un Roberts Šilings) augusta otrajā nedēļā, lai kopā ar pieaicinātajiem lektoriem, faktiski savas lietas pārzinātājiem un entuziastiem, mēs, spilgtāk izjūtot katrs savu individualitāti, varētu ieritēt kopusritā ar savas latviskās dievatziņas vērtībām un tikumiem. Paplašinot un salāgojot savu redzējumu un izpratni ar pārējiem, varētu atgriezties savā pasaulē jau kaut nedaudz citādi, turpinot arī lielisko sadarbības iespēju kā domubiedri.
Jau pati dzīvošana nometnē bija atšķirīgas pieredzes piesātināta - vieniem tās bija visas ērtības vienuviet kopīgā istabiņā ar draugiem, citiem atsevišķā mājiņā, citam luksus numurs ģimenei, bet lielajam vairumam bija iespēja izbaudīt īstu šķūņaugšas jeb kūtsaugšas, kā to nodēvēja krāšņās dziedātājmeitenes no Latgales, eksotiku - gan jāteic labās gultiņās zem siltām segām, bet ar visiem nakts trokšņiem, sikspārņus ieskaitot. Tās bija četras pilnestīgas dienas, kur katra tika veltīta savai tēmai – šoreiz cilvēka mūža ritam no dzimšanas līdz briedumam un vecumam. Nometni varējām iesākt ar šogad darinātā Dzīvesziņas skolas Vasaras nometnes (Valda Celma un Andreja Broka zīmējums) karoga pacelšanu, kas bija  saviļņojošs kopības apliecinājums. Bet turpmākajās dienās lekcijas un pārrunas mijās ar dziesmām, dančiem, pirtī iešanu, rotaļām, latviskā ēdiena gatavošanu un kā visa tik vēl. Tikai pieminot vien tēmas un norises, kas izskanēja nometnē, var noprast, kādā daudzveidīgā informatīvi emocionālā Dieva radošās domas un padoma laukā mēs darbojāmies.

Ik rītu agrāk par citiem modās tie, kuri gribēja pāris stundas izvingrināt locekļus kopā ar Agri Vanagu. Bet tie, kas pirms brokastīm vēlējās dvēseli ievibrēt dienas možumam, pulcējās dziesmām ap absolūti unikālo Andu Ābeli (folkloras kopa „Laiva”), kas vienmēr bija kopā ar savām bungām, groziņu ar brīnumainiem klabekļiem un padsmit koklēm, gatava pat lācim iemācīt uz tām spēlēt. Anda dziedāja pati un dziedināja mūs no agra rīta līdz vēlai nakts stundai, kad jau Varis Liepiņš savu akordeonu un viņa māsa Antra lielās bungas, lai visi kopā uzdziedātu un uzdancotu, nometot dienā sakrāto gudrību un kopā būšanas spriedzi. Vārda enerģētikas praktisko iedarbi uz mūsu ķermeni un veselību savā ekspresīvi piesātinātajā veidā mums demonstrēja ārsts kineziologs un pedagogs, vairāku grāmatu autors Visvaldis Bebrišs, pret kuru vienaldzīgs nepalika neviens - citam sajūsma, citam piesardzīga skepse...sak, vai patiesi viss tik vienkārši un uzskatāmi.

Savukārt par iztēli rosinošām spēlēm un rotaļlietām mūs pārliecināja radošā grupa „Domiņa", kas jau 16 gadus nodarbojas ar mācību metodisko līdzekļu, koka rotaļlietu un attīstības spēļu projektēšanu, izgatavošanu un ieviešanu praksē, radot vairāk nekā 500 pozīcijas (skat.www.kokaspeles.lv).  Ar šo tēmu sasaucās Jāņa Sila, Latviešu Nacionālistu kluba vadītāja, vēstījums par masu saziņas līdzekļu (internets, TV, rakstošie mediji u.c.) radītās subkultūras ietekmi uz bērniem.  Tas lieku reizi apliecināja, kāda tukšuma, vardarbības un viltus vērtību plūsma nāk pār mūsu bērniem un kam mums nākas pretstatīt patiesās vērtības, kas ārēji nav vis tik spožas, vilinošas un viegli pieejamas.

Ir lietas, kas palīdz būt veselam – nesašķeltam mūsdienu māņos, ļauj būt viena gabala. Viena no tādām ir pirts, kas mūs sagaida piedzimstot un ir klāt visos dzīves ritos un godos, arī iknedēļas rituālā uzturot mūs pie veselības un kārtības - pie veselīgā ritma. Tāpēc par pirtī iešanu, augiem pirtī, pirts rituālu, slotu siešanu un pēršanos – arī praksē - mūs divas dienas iesvētīja pats māju saimnieks Roberts ar pirts zinātāju Ziedoni Kārkliņu. Bet, kad bērniņš piedzimis, tas jākrusta – par uzņemšanu dzimtā un iniciācijas rituāla būtību savas zināšanas mums nodeva Jānis Kušķis. Bet mēs ikviens gribam būt garā un miesā moži līdz pat vecumam. Kā to panākt – par to plaši informēja ārste antropozofe Māra Meijere.
Bet latvietis jau vienmēr bijis praktisks un darbīgs. Veidojis savu māju, pagalmu, sētu. Kam jābūt latviskā dārzā, kādi augi un puķes, koki un krūmi no kādām zemēm ienākuši, kā izkārtojamas ēkas un kur rokama aka - par to visu zināja teikt Kalvis Dzenis no Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja. Spējām tik pierakstīt gudrību gudrības. 

Pēc tam gribējām paši darboties dažādās radošās grupās. Laura Liepiņa no Talantu pilsētas mums ierādīja māla puķu podu dekorēšanu dekupāžas tehnikā. Un, lai gan podiņus visiem iedāvināja vienādus, nometnes izskaņas izstādē uz galda rindojās pārsteidzoši atšķirīgi mākslas darbi, par kuriem vislielākais prieks bija mums pašiem - tavu brīnumu - mēs radām pasauli. Bet puiši tikām taisīja lāpas no tepat mežā un mājā pieejamiem materiāliem. Tikmēr mazajā virtuvītē Antras Balodes un Baibas Ivulānes vadībā notika gluži vai buršanās ap katliem, no līdzpaņemtajiem produktiem gatavojot dažādus, arī līdz šim nezināmus latviskus ēdienus. Tie, kam tuvāka istabas izdaiļošana, kopā ar Ausmu Spalviņu gatavoja telpu rotājumus no salmiem, dzijām, spalviņām un kartupeļiem, kas vēlāk kā puzuri un citi smukumi rotāja kopējo telpu.

Kad nu tā bijām izdarbojušies un vakarā arī izdziedājušies un izdancojušies, tad pēdējās dienas rīta pusē atkal varējām uzņemt jau dziļākas zināšanas par Dainu dievestības galvenajiem tēliem un simboliem – Dievu, Dieva dēliem, Laimu, Māru, Pērkonu, Velnu u.c - vadīja Valdis Celms, kā arī mūsu senajiem viedajiem, viņu gudrības un dieva padoma, pasaules kārtības un harmonijas  izpausmēm garīgajā un materiālajā kultūrā, piemēram, tautas tērpos - Andrejs Broks, Latvijas Dievturu sadraudzes valdes loceklis. Bet par trimdas dievturu ceļu, kustību, tagadējo situāciju un personīgo pieredzi vēstīja Maruta Voitkus - Lūkina no Kanādas, kas nu jau ilgākus gadus ne tikai viesojas, bet arī darbojas Latvijā.
Pagājušā gada nometne bija veltīta četrām stihijām, kuras ietvēra mūs arī šogad - gaiss, zeme (arī kā maize, akmens un augi, koki), ūdens gan krūzēs, gan lietus veidā, gan pirtī... Bet visspēcīgāk mums lika pārdzīvot uguns. Nometne sākās ar mājas saimnieka Roberta izrīkotu ugunsrituālu, kas mūs visus tuvināja gan personīgi, gan mūsu kopusdomai un rūpei - Dievturībai, Dieva turēšanai Latvijā. Šis rituāls bija kā saimnieka skats un mācība - es daru tā, pievienojieties man, lai sekmējas kopuslieta. Tikai tai vakarā mums varēja pievienoties arī Eva Mārtuža ar savu aktivitāti un Gunta Saule, mūsu nenogurstošā informācijas piegādātāja un izplatītāja. 

Nometnes noslēgumā, kad saimē tika uzņemti jaunie biedri, uguns jau bija gan kā pārbaudījums, gan kā stafete. To aizdedza gados jaunie, bet jau dievturu vecbiedri, bet pārņēma tikko saviešu saimei pievienojušies. Uguns mūs pārbaudīja tikumā visilgāk. Tas mums mācīja pacietību un pazemību, jo ne uzreiz aizdegās ugunskurs - mums nācās gan gaidīt, gan stipros tautas dziesmu vārdus teikt, gan degošās lāpas tam atdot. Un tikai tad, kad Pērkons ar stipru spērienu bija apliecinājis, ka esam gatavi, ugunskurs aizdegās. Tā ir tāda dīvaina saplūsmes sajūta, kad tu esi vienots ar Dieva RAdošo un Pērkona, kā arī mūsu pašu DARošo lauku, kas kopā veido to pasaules ritu, ritmu, lietu kārtību, kurā viss ir iespējams. Un lai mēs nekļūtu no visa notiekošā tik mesiāniski pārņemti un saprastu, ka viss šajā pasaulē ir Dieva laists un vienots - ar mazu humora piesitienu šajā goda atdošanas rituālā piedalījās arī...saimnieku kaķītis. Viņu nebaidīja ne lietus, ne pērkons. Viņš ļoti mērķtiecīgi devās caur goda vārtiem, ik pa laikam pieglauzdamies pie rituāla vadītāja Valda Celma kājām, uzlēca uz solījuma došanas vietas akmens, paņēma maizes šķēli un kārtīgi noēda gabalu, ko kaķi parasti gan nedara, un cēli pievienojās pārējiem dalībniekiem...Ir kaķītis Dieva laists, i guntiņas pagalīte, mēs varētu teikt. Jā, visi esam vienā Dieva radītāja laukā. Dievs dod mums tikt gudrākiem un spēt sadzirdēt Dieva padomu arī ikdienā...tālāk ritot...arī līdz jaunai nometnei, arī ikdienas gaitās.

Nometnes foto galeriju skaties šeit >>>

Iveta Mazūre, LDS saviete


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Dzīvesziņas nometne MEŽA SALĀS atklāta 


Ar pirmajiem sasveicināšanās, iepazīšanās, atkalsatikšanās vārdiem, smaidiem un apskāvieniem esam ielīgojuši Mežasalu plašajā pagalmā. Karoga pacelšana dziedot Latvijas Valsts himnu un svinīgā nometnes atklāšanas uzruna no Celmu Valža. Antras Balodes un Mežasalu saimnieces Lindas vēstījumi par nometnes kārtību.
Pirmās kopīgās dziesmas - galdadziesmas no Rīgas, Kurzemes un Latgales vieno vakariņās. Mājas saimnieka Roberta vadīts Ugunsrituāls Dievturības stiprināšanai, kuŗā ar savām vēlmēm un vēlējumiem Dievturības labad piedalās ikviens nometnes dalībnieks. Lai top!
Nometnes pirmais vakars turpinās ar Evas Mārtužas ierosinātu iepazīšanās vakaru - katra nometnes  dalībnieka stāstu par emocionāli spilgtāko brīdi sevis kā latvieša apzināšanās ceļā. Skaisti, ikvienu un nometnes kopumu bagātinoši stāsti. Brīnišķīgi atmiņu mirkļi, kas nav tikai atmiņas vien, bet arvien turpinošas dzīves un pieredzes.

Gunta Saule, LDS

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Stāsts par "DZĪVESZIŅAS SKOLAS" vasaras nometni 2010 


Atceroties Latvijas Dievturu sadraudzes un Latviešu nacionālistu kluba rīkoto Dzīvesziņas skolas Vasaras nometni Vecpiebalgas ekosaimniecībā “Lielkrūzes” no 2010. gada 5. - 8. augustam, gribas citēt A. Pumpura dzejoli “Tautai”

Šo domāja, to domāja,
Sveši ļaudis daudz domāja;
Ko domāja sveši ļaudis,
To tu līdzi nedomā!
Tev jādomā: laiks atnāks,
Kur ikkatris domāt sāks.

Šo runāja, to runāja,
Sveši ļaudis daudz runāja;
Ko runāja sveši ļaudis,
To tu līdzi nerunā!
Tev jārunā: visi cieš,
Lai ar visi līdzi spriež.

Šo darīja, to darīja,
Sveši ļaudis daudz darīja;
Ko darīja sveši ļaudis,
To tu līdzi nedari!
Tev jādara sevis dēļ,
Lai var dzīvot ilgi vēl!

Šo dziedāja, to dziedāja,
Sveši ļaudis daudz dziedāja;
Ko dziedāja sveši ļaudis,
To tu līdzi nedziedi!
Tev jādziedi: tauta zied,
Ja tā tēvu dziesmu dzied!

Četrās dienās centāmies izprast senču pasaules uzskatu un dzīves pieredzi. 5. augusta vakarā nometni atklāja Latvijas Dievturu sadraudzes vadītājs Valdis Celms, uguns un skandētās tautasdziesmas radīja labvēlīgu gaisotni turpmākajam darbam, bet Vītolu ģimenes dziedāšana atvēra dvēseli un ieviļņoja dziesmās paustajās Dievišķajās vibrācijās.

6. augusts bija veltīts ugunij kā visuma centram. Pētījām Latvju Rakstus Valda Celma vadībā, bet Andrejs Broks šo pašu tēmu skaidroja ar tautasdziesmu palīdzību. Mani ļoti uzrunāja atziņa, ka augstums, garums un platums – Māriskā pasaule – ir 3 dimensiju pasaule, bet laiks ir 4. dimensija.

Par laika mērīšanu – latvisko kalendāru – stāstīja Aina Tobe no folkloras kopas “Delve” un Regīna Valtenberga no Valmieras muzeja. Ja laiks rodas kustībā, maiņā, tad laiku var ieviļņot, ieviļņot labvēlīgu. Laika kustības līkločos mūs centās ievest arī Ināra Heinrihsone. Viņas atziņa – dažādu pētījumu avotiem ticēt var tikai ļoti senos laikos, 20. gadsimts jau ir blefošanas laiks. Šajā dienāarī varēja katrs sevi izpaust radošajās darbnīcās.

7. augustā no makrokosma pārgājām uz mikrokosmu. Mūsu skolotāji bija pirtnieks un psihoterapeits Juris Batņa un Aelita Vilde- Batņa. Šajā dienā apguvām zināšanas par pirtīm un pēršanos. Uzzinājām, kādai jābūt pirtsslotai (paši arī sasējām) un kā pareizi jāperas, lai uzturētu sevī saskaņu.Pirts efekts saglabājas 7 dienas, tātad pirtī jāiet katru nedēļu un, beidzot pērties, jāpateicas Dieviņam, pirtiņai un pirts gariņam. Pēc šīm nodarbībām sapratu, kāpēc mans vectēvs teica, ka pirts ir svēta vieta.

8.augustā iepazināmies tuvāk ar “Lielkrūžu” saimniekiem un saimniecību. Man ir patiess prieks, ka Latvijā ir tādi cilvēki, kas saimnieko savās senču zemēs, izkopj ainavu un domā, kādu to atstās saviem bērniem, domā par ilgtspējīgu saimniekošanu. Mūs apciemoja organizācijas “Tēvijas sargi” vadītājs Jānis Sils. Viņš demonstrēja cīņas paņēmienus un uzsvēra, ka katram vīrietim ir jāprot aizsargāt sevi, savu ģimeni un, ja vajadzīgs, savu valsti. Kā? Izvairoties no uzbrukuma, satverot ienaidnieka ieroci un pavēršot pret viņu pašu.

Liela vētra solījās
Ozolam zarus lauzt;
Stāvi stingri, ozoliņ,
Laidi vēju caur zariem!

Šajā dienā arī aplūkojām Valda Celma mākslas darbu – gadskārtu atainojumu Latvju Rakstu zīmēs, kas ir ieaustas gobelēnos. Mākslinieks pats komentēja katru darbu un ļāva skatītājiem improvizēt katram pēc sava prāta. Bija noorganizētas sacensības jauniešiem par tiesībām iekurt rituālo ugunskuru. Pie rituālā ugunskura Dievturu sadraudzē svinīgi tika uzņemti 10 jauni dievturi.

Dzīvesziņas 4 dienu skola bija noslēgusies. Kravājām somas katrs savam mājupceļam, kad uznāca ļoti spēcīgs negaiss. Vējš izrāva caurumus “Lielkrūžu” klēts un kūts jumtos, nolauza kokus, apgāza galdus, izpluinīja un sagāza siena kaudzes, nopļāva platu joslu mežā, un mēs sajutām dabas milzīgo pārspēku pār cilvēku. Pēc tam uzzinājām, ka viesulis plosījies plašā teritorijā no Lietuvas – pāri Latvijai Daugavpilī, Līvānos, Madonā, protams, Vecpiebalgā – līdz pat Somijai...

Viesulis lika atgriezties “Lielkrūzēs” pēc nedēļas, lai palīdzētu sakopt vētras postījumus. Paldies māju saimniekiem par viesmīlību, paldies Valdim Celmam, kas mūs visus (ap 80 cilvēkiem) sapulcināja, paldies jauniešiem - Dzīvesziņas skolas organizatoriem (īpaši Antrai un Varim) - un skolotājiem. Šajās dienās mēs pabijām pasaulē, kādā gribētu dzīvot ik dienas. Saglabājas siltums par piedzīvoto, apziņa, ka ir līdzīgi domājošie, ka ir patiesas vērtības un kas ir patiesas vērtības.

Dzīvesziņas skolas skolniece Lauma Jansone

Nometnes dalībnieces Laumas Jansones fotostāsts skatāms šeit >>>

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Atskats uz "DZĪVESZIŅAS SKOLAS" vasaras nometni 2010 


Nometne, vētra, talka... Tā trijos vārdos varētu raksturot manus šīs vasaras saviļņojošākos mirkļus. Runa ir par Dzīvesziņas skolas vasaras nometni, kas norisinājās no 5. līdz 8. augustam Jaunpiebalgas novada ekosaimniecībā “Lielkrūzes”. Šī bija jau otrā šāda veida vasaras nometne, ko latviešu ģimenēm organizēja “Latviešu nacionālistu klubs” sadarbībā ar “Latvijas dievturu sadraudzi”. 
5. augustā, ceturtdienas vakarā, visi pulcējāmies skaistajā lauku sētā “Lielkrūzes” uz nometnes atklāšanu, savstarpēju iepazīšanos sarunās pie ugunskura, kā arī uz sadziedāšanos ar jauko Vītolu ģimeni. Vakars izvērsās noskaņām bagāts un sarunas nerima vēl ilgi pēc pusnakts.

Piektdiena aizsākās ar rītarosmi, gardām brokastīm un pulcēšanos pie centrālā ugunskura, kur Valdis Celms un Andrejs Broks aizsāka diskusijas par Uguns zīmju pielietojumu senatnē un mūsdienās, par ugunskrusta zīmēm eiropeisko vērtību krustugunīs. Kad saule jau pamatīgi sāka visus sildīt, visi draudzīgi pārcēlāmies zem jumta brīvdabas estrādē, kur turpinājās trīs dažādi priekšlasījumi un sarunas par senajiem kalendāriem- folkloras kopa “Delve” iepazīstināja ar gadskārtu kalendāru, kā arī kuplināja savu uzstāšanos ar senajām dziesmām, Ināra Heinrihsone dalījās savās zināšanās par mūžīgo kalendāru, savukārt Regīna Valtenberga sniedza pirmo priekšstatu par sēļu-lietuviešu Artura kalendāru, kas ir ļoti sena matemātiski sarežģīta kalendāru sistēma ar precīzām iespējām to zinātājiem noteikt un arī paredzēt svarīgākos notikumus cilvēku un sabiedrības dzīvē. Pēc pusdienām visi nodevāmies radošām nodarbēm- pasniedzējas no Drustiem un Jaunpiebalgas mācīja gan filcēšanu, celošanu (jostu aušanu), mezglošanu, gan ļāva darboties ar māliem un veidot māla bļodiņas, svilpītes, mazus suvenīriņus. Ik pa brīdim ļāvāmies arī vasaras vilinājumam nopeldēties siltajā ūdeni turpat saimniecībā esošajos dīķos. Kad saulīte jau rietēja, ļāvāmies sarunām un dziesmām pie ugunskura, no dažiem klātesošajiem muzikantiem tika izprasīti arī latvju danči. 


Sestdiena Dzīvesziņas skolā bija paredzēta Ūdens tēmai, tāpēc visas dienas garumā izbaudījām interesanto Aelitas un Jura Batņu stāstījumu un par latvisko pirti, pirtsslotiņām un dažādiem pirtī iešanas posmiem, meditāciju un relaksāciju pirts procedūru laikā. Dienas vidū piedzīvojām acīm tik tīkamo Valda Celma gadskārtu zīmju gobelēnu izstādi, ko klātesošajiem no savas privātās kolekcijas parādīt bija atvedusi Līvmaņu ģimene no Ādažu novada. Krāšņie gobelēni lieliski iederējās un katrs ar savu noskaņu pieskaņojās te bērzam, te eglei, te pirtiņai. Izstādi bagātināja arī Valda stāstījums par izjūtām darbus zīmējot, kā arī rosināja katru uz individuālām pārdomām, lai atklātu citā griezumā latvju rakstu un zīmes. Pievakarē visi baudījām pirts procedūras Aelitas un Jura Batņu gādīgā uzraudzībā (izmanīgākie tika kārtīgi izpērti jau nometnes laikā, bet pārējie tiek aicināti ciemos uz saimniecību “Lielzemenes” Vecumniekos, kur tā pa īstam var baudīt dažādus latviskās pirts rituālus, kā arī apgūt pirtnieka prasmes Pirts skolā).

Svētdiena, 8. augusts, aizsākās ar saimnieka Guntara Dolmaņa stāstījumu par ekoloģisko saimniekošanu, mežu apsaimniekošanu un tām problēmām, ar ko ikdienā nākas sastapties vienkāršajiem zemniekiem un ekoloģiskajiem zemes apsaimniekotājiem. Saimnieka pavadībā arī vēlreiz izstaigājām saimniecību, tikām cienāti ar gardiem lazdu riekstiem medū un kopīgi ieklausījāmies saimniecības himnas vārdos, ko sacerējis un izpildīja pats saimnieks. 
Stāstījumu turpināja Latviešu nacionālistu kluba vadītājs un Tēvijas sargu instruktors Jānis Sils, kurš ar interesantiem piemēriem salīdzināja cīņas pamatelementus tuvcīņā un to pašu principu pielietojumu ikdienas dzīvē. Noslēgumā tika rādīti arī tuvcīņas paraugdemonstrējumi, kas piešķīra asumiņu rimtajam nometnes garam. Pēc tam tika izvēlēti stiprākie vīri, kuri, spītējot karstajam laikam, izturēja vairākus posmus ar fiziskajām aktivitātēm sacensībās par tiesībām iekurt Pērkona ugunskurus plānotā Pērkons uguns rituāla laikā.
Pēc trīs stiprāko vīru noteikšanas, visi devāmies uz jauno labiešu dievturos uzņemšanas rituālu. Sākumā visi izgājām cauri vārtiem, pie kuriem nomazgājām visus “netīrumus” un tad devāmies pie ugunskura. Vecākie dievturi aizdega lāpas un iekurināja centrālo ugunskuru, bet jaunie biedri vispirms saņēma padomus un laba vēlējumus no dievturu dižvadoņa Valda Celma jauno dzīvesceļu uzsākot, sadedzināja vecās, nevajadzīgās domas, nodeva svinīgo solījumu un no iedegtās uguns aizdedzināja savas lāpas. Zīmīgi, ka rituāla laikā pieminot Pērkonu, tas pēc mirkļa noducināja tālu pamalē (sakritība vai nē, bet iepriekšējā gadā šāda paša rituāla laikā notika tieši tāpat!)

Pēc skaistā rituāla visi devāmies baudīt gardas pusdienas. Jāuzteic nometnes cītītgie palīgi, kas visu nometnes laiku nerimstoši darbojās pa virtuvi un gādāja varen gardus ēdienus gatavotus uz dzīvās uguns liesmas. Nometne tuvojās izskaņai- vēl bija palicis Dieva un Pērkona daudzinājums un nometnes noslēgums ar atvadām no sētas. Bet tad dažu minūšu laikā debesis savērpās tumši zilas un nemanot strauji savilkās mākoņi, sacēlās milzīgs vējš. Katrs mukām, kur nu paspējām- cits uz estrādi, cits mājiņām, cits mašīnu. Pēkšņi uznākušais negaiss izrādījās ļoti spēcīgs un, kā vēlāk sapratām, bijām ierauti Latvijai pāri ejošās viesuļvētras pašā epicentrā. Sajūtas, ko piedzīvojām, laikam paliks atmiņā uz mūžu. Pēc vētras pavērās baismīgs skats - visapkārt aplauzti koki, dažviet izrauti caurumi skaidu jumtos, sēta sagāzta, karoga masts nogāzts, ābolu raža nopurināta... bet visvairāk žēl to skaisto mežu, kas dažviet novērpti pilnīgi gar zemi. Pirms mirkļa tur vēl slējās skaista apšu, bērzu, priežu audze, bet nu pilnīgs kailums- tikai nolauzti koku stumbri tālumā rēgojās. Apstaigājām saimniecību, bijām priecīgi, ka vismaz pašiem viss ir kārtībā un ne mājas, ne cilvēki nav cietuši. Vienojāmies, ka nākamajā nedēļas nogalē brauksim saimniekiem palīgā uz sakopšanas talku, ko arī pagājušā nedēļas nogalē realizējām. Uz šādas pārdomu nots beidzās nometne. Visi mīļi atvadījāmies un vienojāmies kopīgā sķiršanās dziesmā. Ar domām uz atgriešanos. Ar domām par tikšanos atkal citu gadu!

Nometnes foto galerijas skaties šeit >>> un šeit >>>


Nometnes iespaidos ar jums dalījās darba grupas organizatore Antra Balode


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Atskats uz "DZĪVESZIŅAS SKOLAS" vasaras nometni 2009 


Iepriekšējās nedēļas nogalē esošie / topošie dievturi un daudzi citi interesenti tika aicināti pievienoties garīgas ievirzes nometnei ļoti skaistā Latvijas vietā Brīvniekos, kuri pazīstami ar iespaidīgo piemiņas akmeni latviešu zemniekiem un viņu cīņassparam. Nometne norisinājās trīs dienas, dodot klātesošajiem iespēju gan noklausīties sagatavotos priekšlasījumus un lekcijas, gan padiskutēt par dažādām garīgām un laicīgām tēmām, gan pamuzicēt, atpūsties un izbaudīt ko jaunu.
Nometne pulcēja raibu publiku visās vecuma grupās ar dažādu dzīves pieredzi, kas sarunas padarīja jo spraigas. Īpašu gaisotni radīja arī mainīgie laika apstākļi, brīžam liekot patverties no neganta gāziena, brīžiem apveltot ar patīkami glāstošiem saules stariem. Esmu pārliecināts, ka šādas Dzīvesziņas skolas nometnes kļūs regulārākas un apmeklētākas, jo to devums katram no dalībniekiem šķiet neatņemams.

Nometnes foto galerijas skaties šeit >>> un šeit >>> 

Viesturs Kurmis, nometnes dalībnieks

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru